آیت الله آملی لاریجانی مطرح کرد:
26 آذر 1394 ، دیدگاه 0
وجود فقر زیبنده جامعه اسلامی نیست / ضرورت ترویج فرهنگ وقف

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز، آیت الله صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه در همایش بزرگداشت واقفین، متولیان و عالم ربانی، واقف خیراندیش حضرت آیت الله میرزا هاشم آملی که در حسینیه هدایت آملی برگزار شد اظهارداشت: وقف یک نهادی است که نه تنها انحصار به جامعه اسلامی دارد بلکه در جامعه معنای معنوی، الهی و انسانی پیدا کرده است.

وی خاطرنشان کرد: برای وقف جهات متعددی وجود دارد ولی جهت معنوی وقف برای واقف، متولیان و هرکسی که برای احیای وقف گام برمی دارد مهم تر است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان این که جهات اقتصادی، ترویج دین و علم و تعاون اجتماعی در وقف وجود دارد که آن را ممتاز کرده است، گفت: روایات متعددی در خصوص وقف وجود دارد و از جایگاه گرانقدر و ویژه ای برخوردار است.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: انسان بعد از موت ثواب به دنبال او نمی آید مگر صدقه ای که در زمان حیات داده باشد که بعد از موت ادامه پیدا می کند و در اکثر روایات، وقف به عنوان صدقه است.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان این که وقف سبب می شود اثر اثدام فرد در حساب او محاسبه شود، گفت: سنت حسنه و ولد صالح نیز بسیار ارزشمند است که موت علقه انسان را از دنیا قطع می کند ولی سبب نابودی نمی شود که فرد برای بقا خلق شده است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: انسان کارهایی که برای دنیا انجام داد پس از موت تمام می شود که باید پاسخ دهد چه چیزی با خود به آن دنیا می برد و فردی اگر به دنبال امور ماندگار باشد اعمال او باقی مانده و جاویدان می شود.

وی با اشاره به این که وقف صدقه جاری و پیوسته همراه انسان است، گفت: خیلی از چیزها را انفاق می کنیم و تمام می شود ولی وقف که در آن نوعی انفاق وجود دارد جاویدان باقی می ماند.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر این که عظمت افعالی که برای خدا انجام می دهیم بسیار با ارزش بوده و با امور دنیایی قابل مقایسه نیست، گفت: وقف و انفاق نتایج عظیمی دنیوی و اخروی برای انسان دارد که باید دل ها به ایمان و عقیده پیوند داده شود.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به این که انسان تا اموال خود را می بیند خوف همراه او است، افزود: اگر انسان همه چیز را از حق تعالی ببیند می تواند به مراتب والایی دست پیدا کند.

وی تصریح کرد: یکی از آثار وقف در جهاد اقتصادی و کمک به فقرزدایی است که زیبنده جامعه اسلامی نبوده تا گرسنه ای در آن وجود داشته باشد.

رییس قوه قضاییه با بیان این که در نظام اسلامی نباید فقر به اندازه ای باشد کسی گرسنه شب را سپری کند، ادامه داد: انتظارات زیاد شده است ولی گرسنه خوابیدن معنایی ندارد که فقرا در اموال اغنیا حق دارند و باید به فکر این قشر جامعه باشند.

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: نباید به گونه ای شود انسان از همسایگان و اطرافیان خود بی خبر باشد که مساله فقر نیازمند توجه جدی است که همه تکلیف داریم و باید در راستای رفع آن دست به دست هم دهیم.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: افرادی در جامعه داریم که زندگی آن ها نمی گذرد که می توانیم با استفاده از وقف زندگی آنان را سر و سامان دهیم که باید بدانیم روزی از این دنیا می رویم.

وی با تاکید بر این که مدارس علمیه و مساجدی که ساخته شده به برکت وقف است، گفت: انتظار است وقف را در جامعه گسترش دهیم که زمینه ساز برکات ارزشمندی در نظام اسلامی است.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: انسان باید برای خود راه نیکوکاری را باز بگذارد که حرکت در این مسیر ارزشمند برای همیشه ماندگار می ماند.

حجت الاسلام والمسلمین علی محمدی، رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در این همایش اظهارداشت: خدا را شاکر هستیم ما را در عصری قرار داد که حاکمیت و نظام اسلامی حامی واقف و مجموعه های مرتبط هستند.

وی تصریح کرد: زمانی بر ملت گذشت که رییس حکومت مانند رضاخان و پسرش خلاف شرع و قانون تصمیم گرفته و متولیان را مجبور کردند به عنوان فروشنده اموال وقف را به مردم بفروشند و رضاخان آن ها را خریداری کند که اسناد آن موجود است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان این که در زمان اصلاحات ارضی املاک موقوفه را تقسیم کرده و به مردم به عنوان ملک شخصی دادند، افزود: هفتاد روز از انقلاب اسلامی نگذشته بود که امام خمینی(ره) فرمودند موقوفات باید به حالت وقفیت باقی بماند و عمل به وقف شود.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور خاطرنشان کرد: ما در عصری قرار داریم که رهبری انقلاب بزرگ ترین حامی وقف است که بعد از ایشان نیز مقام معظم رهبری مانند امام راحل با قاطعیت از وقف و واقفان حمایت کردند.

وی با بیان این که در سایه نظام اسلامی سازمان اوقاف به وجود آمد که از وقف و متولی حمایت می کند، افزود: اگر نهضت امام راحل، انقلاب اسلامی و حمایت های رهبری نبود نمی توانستیم چنین همایش هایی را در تجلیل از واقفان و متولیان برگزار کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی خاطرنشان کرد: بنا داشتند اصل و اساس حکم الهی وقف را در جامعه از بین ببرند که در سایه انقلاب اسلامی، رهبری و خون شهدا فرصت برای ما به وجود آمده است که سازمان اوقاف و امورخیریه یکی از پرنشاط ترین مجموعه ها است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با تاکید بر این که نیروهای اوقاف جهادی، بسیجی و انقلابی کار کردند، گفت: تصمیم گرفتیم تمام وقف نامه های در اختیار خود را ثبت کنیم تا جلوی حیف و میل موقوفات گرفته شود که از مردم نیز دعوت می کنیم اسناد وقفی خود را در اختیار ما قرار دهند تا ثبت شود.

وی ادامه داد: بیش از نیم میلیون وقف نامه مطالعه و در سامانه ثبت و ضبط شده که در تاریخ بی نظیر بود و این با کار شبانه روزی انجام شده است.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان این که بیش از 50 هزار سند از سال 89 برای موقوفات گرفته شد که این امر با همکاری سازمان ثبت اسناد صورت گرفت و در تاریخ بی سابقه بود، خاطرنشان کرد: بنیاد عمران و توسعه رقبات داریم که از سال 89، 5120 رقبه ایجاد و نهایی شده و 11500 رقبه نیز در دست ساخت و ساز و اجرا قرار دارد.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به این که در سراسر کشور بیش از 8 هزار بقعه متبرکه داریم، افزود: یکی از فعالیت های اولویت دار ما کارهای عمران و آبادانی فیزیکی و فرهنگی است که در بیش از 3 هزار نقطه ساخت و ساز در امامزادگان داریم و بیش از 500 میلیارد تومان در سال های اخیر برای ساخت و ساز در آن سرمایه گذاری شد.

وی افزود: یکی از تصمیمات ما حضور فعال روحانیان مومن و متدین و اجرای برنامه های فرهنگی بود و همواره به مناسبت های مختلف برنامه های شاخصی در امامزادگان صورت می گیرد که بیش از 50 میلیون زائر همزمان با ایام نوروز در امامزادگان حضور پیدا کردند.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی با بیان این که از سال 89 تاکنون 9700 موقوفه توسط مردم صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: برخلاف جوسازی ها مردم اعتماد کرده و اهتمام شایسته ای در خصوص وقف دارند که علما نیز برای سنت حسنه وقف اهتمام شایسته ای داشتند که آیت الله میرزا هاشم آملی از جمله عالمان و واقفان بودند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان این که سامانه مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه بی نظیر است که در دوران شفاف و نظم و انضباط مالی قرار داریم ادامه داد: از متولیان متدین و دلسوز خود حمایت می کنیم که باید مراقب عده ای باشند که نمی خواهند رابطه متولیان با سازمان اوقاف خوب باشد.

گفتنی است؛ در این همایش از واقفین و متولیان برتر سراسر کشور قدردانی به عمل آمد.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0