رییس اداره اوقاف آمل در نشست با خبرنگاران مطرح کرد:
17 آذر 1394 ، دیدگاه 0
تشریح برنامه های هفته وقف در آمل/ ثبت 17 وقف جدید / در دفاع از حقوق موقوفات به هیچ وجه کوتاه نمی آییم / بازسازی آستان امامزاده عبدالله نیازمند حمایت های ویژه است

 

به گزارش پایگاه خبری کمال نیوز، حجت الاسلام رسول علیخانی، رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل در نشست صمیمی و آیین تجلیل از خبرنگاران که به مناسبت هفته وقف در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) آمل برگزار شد با اشاره به برنامه های اجرایی ستاد بزرگداشت هفته وقف در آمل افزود: برنامه های ما از روز سه شنبه 17 آذر که به عنوان وقف و رسانه نام گذاری شده است آغاز شد که نشست خبری با خبرنگاران و تجلیل از خبرنگاران فعال در حوزه وقف و بقاع متبرکه صورت می گیرد.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل به برنامه های روز چهارشنبه که به عنوان وقف، همدلی و همزبانی نام گذاری شده اشاره کرد و بیان داشت: نواختن زنگ وقف، دیدار با امام جمعه آمل، افتتاح نمایشگاه بزرگ همه واقف باشیم، غبارروبی و عطرافشانی آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) شهنه کلا و غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا در آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) از جمله برنامه ها است.

وی از برگزاری همایش بزرگ لبیک یارسول الله در آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) اسکومحله در روز پنج شنبه که به عنوان وقف، قرآن، سنت نبوی و سیره ائمه اطهار(ع) نام گذاری شده اشاره کرد و افزود: در این روز مراسم زیارت عاشورا در نمازخانه اداره اوقاف و امورخیریه آمل، زیارت حضرت رسول(ص) از راه دور در 5 امامزاده، محفل انس با قرآن در بقعه متبرکه ناصرالحق و مراسم شهادت امام حسن مجتبی(ع) در 20 بقعه شاخص برگزار می شود.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که روز جمعه به عنوان وقف، نهاد ممتاز دینی و اجرای امینانه نیات واقفین نام گذاری شده است، گفت: برگزاری مراسم دعای ندبه در 4 مسجد و امامزاده، نشست تخصصی جایگاه و نقش نمازجمعه در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در مصلی نمازجمعه دابودشت، سخنرانی رییس اداره اوقاف و امورخیریه قبل از خطبه های نمازجمعه آمل و حضور همکاران و اصحاب وقف در نمازجمعه و نشست تخصصی جایگاه و نقش نمازجمعه در اجرای امینانه نیات واقفین در مصلی شهر امامزاده عبدالله(ع) صورت می گیرد.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل خاطرنشان کرد: روز شنبه به عنوان روز وقف، تجلی مودت اهل بیت(ع) با تکریم امامزادگان است که در این روز همایش امامزادگان تجلی گاه مودت اهل بیت در امامزاده قاسم(ع) چاکسر آمل، مراسم شهادت امام رضا(ع) در 4 امامزاده و نشست تخصصی با حضور روحانیون با عنوان جایگاه روحانیت در تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت برگزار می شود.

وی با اشاره به این که روز یکشنبه به عنوان روز وقف، علم و فناوری و نقش حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است، گفت: برگزاری نشست نقش وقف در توسعه علم و فناوری در دانشکده علوم قرآنی، مسابقات ورزشی همکاران اوقاف در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت و تریبون آزاد و پرسش و پاسخ با حضور رییس اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان آمل در مسجد امام حسن عسکری(ع) آمل از جمله برنامه های این روز است.

حجت الاسلام علیخانی ادامه داد: روز دوشنبه به عنوان روز وقف، بانوان و مشارکتهای مردمی نام گذاری شده است که در این روز طرح مودت مظهر مشارکت های مردمی در اوقاف، تجلیل از بانوان فعال در عرصه وقف و بقاع متبرکه در مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت و دیدار با خانواده های شهدای اصحاب وقف و بقاع متبرکه صورت می گیرد.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با اشاره به این که روز سه شنبه به عنوان وقف، بهره وری موقوفات و اقتصاد مقاومتی نام گذاری شده است، گفت: در این روز دیدار با واقفین خیراندیش، بازدید از موقوفات و پروژه های عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه و همایش بزرگ یاوران وقف در مصلی نمازجمعه برگزار می شود.

وی برنامه های مرتبط با هفته وقف را اعلام کرد و بیان داشت: برگزاری دعای توسل، کمیل و زیارت عاشورا در بقاع متبرکه، تکریم و تجلیل از بازنشستگان اداره اوقاف، اعزام مبلغین امور دینی و مروجین فرهنگ وقف به بقاع متبرکه، غبارروبی بقاع متبرکه، برپایی ایستگاه همه واقف باشیم، ارسال پیامک، چاپ و توزیع بسته های فرهنگی، فضاسازی و تبلیغات محیطی، ایجاد وقف جدید، مسابقات نقاشی با موضوع وقف و بقاع متبرکه، اجرای مسابقات با اهدای جوایز، راه اندازی سایت مرکز فرهنگی قرآنی بصیرت، ویزیت رایگان با حضور افتخاری کمیته پزشکی یاوران وقف و همایش سراسری متولیان با حضور ریاست قوه قضاییه از دیگر برنامه ها است.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که از اول مهر ماه سال 92 به عنوان رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل حضور پیدا کردم که گزارش ها از این زمان ارائه می شود، گفت: 487 موقوفه، 34800 رقبه و 105 امامزاده و بقعه در آمل وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: 5524 سند اجاره رقبه بروزرسانی و زده شده است که 4235 مکان نمایی صورت گرفته و در این خصوص رتبه اول استان را داریم.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با بیان این که در 36 بقعه 18098 مترمربع عملیات عمرانی صورت گرفته است، گفت: در 10 موقوفه نیز 7131 مترمربع کار عمرانی انجام شده و برای 64 موقوفه به متراژ 2 میلیون و 573 هزار و 882 مترمربع سند مالکیت گرفتیم.

حجت الاسلام علیخانی ادامه داد: برای 39 موقوفه سند مالکیت گرفته شد که 110297 مترمربع متراژ آن است و 841 رقبه نیز دارای سند مالکیت شدند.

وی با بیان این که حدود 45 فقره سند ماکلیت دفترچه ای به تک برگی تبدیل شده است، ادامه داد: 183 مورد تعیین تکلیف پرونده های دعاوی و موقوفات صورت گرفت که 18 مورد اجرای حکم داشتیم.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل خاطرنشان کرد: 50 مورد نشست با مسئولین جهت رفع مشکلات صورت گرفت که تمام تعهدات خود را عمل کردیم و در بعضی مواقع ادارات تعهدات خود را عملیاتی نکردند.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که 17 وقف جدید به متراژ 41151 مترمربع ثبت شده است که با نیت کمک به نیازمندان، بی سرپرستان و بیماران انجام شده است، گفت: 20 برنامه تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف انجام شده و ویژه های برنامه های خاصی در قالب 412 برنامه با تلاش خاصی صورت گرفته است.

وی با اشاره به این که 76 روحانی به بقاع متبرکه اعزام شده است، بیان داشت: در طرح مودت 5 میلیارد و 500 میلیون تومان جذب مشارکت های مردمی در امامزادگان و بقاع متبرکه انجام شد و 135 خادم در شبکه خدام داریم که برای 89 نفر انتخاب و ارزیابی هیات امنا انجام شده است.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های مهم ما اجرای نیت واقفین است که شامل مساجد، ائمه جماعات، مدارس علوم دینی، ماه محرم و رمضان و کمک به نیازمندان می شود که بالغ بر 41 میلیارد ریال هزینه شده است.

حجت الاسلام علیخانی با بیان این که 95 میلیارد و 621 میلیون و 220 هزار ریال در بقاع متبرکه هزینه کردیم و این غیر هزینه هایی است که از سوی هیات امنا صورت می گیرد، گفت: بالغ بر 10 میلیارد و 219 میلیون و 220 هزار ریال در بخش فرهنگی هزینه شده است.

وی افزود: 33 میلیارد و 500 میلیون ریال در بخش هزینه های جاری و 51 میلیارد و 902 میلیون ریال در بخش عمرانی هزینه شده است.

رییس اداره اوقاف و امورخیریه آمل با تاکید بر این که در دفاع از موقوفات به هیچ وجه کوتاه نمی آییم که باید حقوق موقوفات پرداخت شود و هیچ مصالحه ای در خصوص پل هوایی میدان 17 شهریور صورت نگرفته و ما سند مالکیت و سابقه ثبتی در این خصوص داریم.

حجت الاسلام علیخانی تصریح کرد: بازسازی آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) نیازمند حمایت های ویژه است که ضرورت دارد اعتبارات شایسته ای در این راستا در نظر گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: برای بازسازی بقعه شمس آل رسول مشکلی از حیث منابع مالی نداریم و به تمام تعهدات خود عمل می کنیم که باید ادارات دیگر وارد کار شده و پیگیری لازم را صورت دهند.

گفتنی است؛ در این مراسم از خبرنگاران فعال در حوزه وقف و بقاع متبرکه با اهدای لوح و هدایایی قدردانی شد.

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0