مشاورعالی رییس جمهور در آمل مطرح کرد:
11 تیر 1394 ، دیدگاه 0
بسیاری از وام های بانکی در امور غیرواقعی هزینه شد / وجود بیش از 90 هزار میلیارد تومان معوقات آشکار / لزوم پیگرد قانونی افراد ناسالم نظام بانکی

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری کمال نیوز ،اکبر ترکان، مشاورعالی رییس جمهور، در دهمین جشنواره استانی امتنان از کارآفرینان برتر که در سالن همایش های دانشگاه شمال آمل برگزار شد با بیان این که کارآفرینان در صحنه واقعی اقتصاد هستند و آن چه آن ها منتقل می کنند برای ما آموزه است، گفت: ارائه راهکارهای لازم مستلزم آسیب شناسی درست بوده که تسهیلاتی به اقتصاد داده می شود برای چرخش آن کافی نیست.

وی، تصریح کرد: سهم کل تسهیلات بانکی نسبت به تولید ناخالص در کشورهای دنیا 60 تا 100 درصد بوده و در کشور ما به طور اسمی 34 درصد ولی عدد واقعی خیلی کم تر است.

ترکان با اشاره به این که بیش از 90 هزار میلیارد تومان معوقات آشکار در کشور وجود دارد، گفت: این افراد وام گرفتند و نتوانستند پرداخت کنند و مقداری هم معوقات غیرآشکار داریم.

مشاورعالی رییس جمهور با تاکید بر این که دولت بدهی به سیستم بانکی دارد که بخش مهم آن به سبب فروش اوراق مشارکت است، بیان داشت: 50 هزار میلیارد تومان برای مسکن مهر پول گرفته شد تا حالاها بر نمی گردد و 30 هزار میلیارد تومان به بخش مسکن داده شده  که بیش از 10 سال طول می کشد تا برگردد.

وی با بیان این که 55 درصد منابع بانکی کشور دارایی غیرجاری است، خاطرنشان کرد: یکی از راه حل ها این بوده تا بانک ها دارایی خود را فروخته تا دارایی جاری آنان افزایش پیدا کند.

ترکان، ادامه داد: عده ای رفتند برای کار معینی وام گرفتند ولی در آن شرکت نیاورده و به بخش های دیگر برده  و سرمایه گذاری کردند که در تهران موارد بسیاری از این دست وجود دارد.

مشاورعالی رییس جمهور با تاکید بر این که تا منابع بانک ها آزاد نشود نمی توانند کمکی داشته باشند، گفت: همه عواملی که پول هایی در قبال کارشناسی های غیرواقعی گرفتند حضور داشته و تنها مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها تغییر کردند که باید به سراغ آنان برویم.

وی، ادامه داد: در حوزه بانکی بخش ناسالم باید تحت پیگرد قرار گیرد تا قسمت اصیل و درست آن آسیب نبیند.

ترکان با تاکید بر این که رکودی که با آن مواجه هستیم به سبب کمبود تقاضا است که وقتی قدرت خرید مردم کم می شود تقاضای کل پایین می آید، تصریح کرد: تسهیل صادرات امری ضروری بوده که باید به آن توجه شده و افزایش قدرت خرید سبب تحریک تقاضا می شود تا مردم بتوانند خرید کنند که فروش اعتباری به خروج از رکود کمک می کند.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

             

دیدگاه   0